5 sposób jak uśpić dziecko

jakuspic-dzieckoKażda mama (i tata) wie, że ułożenie dziecka do snu bywa prawdziwym wyzwaniem. To zajęcie, które bywa prawdziwą próba nerwów, zwłaszcza w nocy, kiedy przebudzony maluch nie ma wcale ochoty na spanie, i nie przejmuje się tym, że wszyscy inni rano muszą wstać. Oto kilka tricków, które mogą okazać się pomocne przy usypianiu naszych maleństw. Kilka z nich jest dość oczywistych, ale nie zawsze z nich korzystamy, może więc warto spróbować.

 

  1. Monotonne dźwięki

To metoda stara jak świat. Używały jej nasze mamy, babki i nawet ich babki. Jak? Śpiewając kołysanki. Na tym polega fenomen kołysanek – są monotonne, maja jednostajną, powtarzalną, kojącą melodię. Ale nie tylko to powinno zadziałać. Jeżeli nie potrafisz śpiewać i swoim głosem powodujesz bezsenność malucha i sąsiadów, usypiająco działają też inne dźwięki, które można w prosty sposób odtworzyć choćby używając laptopa. W serwisie Youtube można znaleźć mnóstwo kanałów z relaksacyjna muzyką i odgłosami natury np. szumem oceanu czy deszczu w lesie. To naprawdę potrafi czynić cuda.

 

  1. Ustalony plan dnia

Bywa, że problemy z zasypianiem malucha są związane z nieregularnościami w planie dnia. Bardzo ważne dla dziecka są stałe pory drzemek, posiłków i czasu aktywności. To wcale nie jest trudne i już po kilku dniach maluch wpada w ustalony rytm. Wystarczy określić odpowiednie godziny, dostosowane do rytmu dziecka i pilnować tego, aby ten grafik był przestrzegany.

 

  1. Jazda samochodem

To metoda ekstremalna i nie zawsz możliwa. Nikt nie będzie w środku nocy pakował malucha do samochodu żeby pojeździć z nim wokół domu. Tym bardziej nikt nie będzie tej metody stosował w sezonie zimowym albo przy złej pogodzie, ale jeżeli okoliczności są sprzyjające a my jesteśmy na skraju załamania nerwowego, bo maluch od dwóch godzin płacze na naszych rękach, to może warto podjechać na stację benzynową albo do sklepu? Wszyscy rodzice wiedza jak znakomitym usypiaczem jest jazda samochodem. Jeżeli to możliwe, to dlaczego tego nie wykorzystać? Być może pomysł odrobinę szalony, ale jakże skuteczny.

 

  1. Huśtanie

To metoda „naturalna”, uniwersalna i dość oczywista. Stosowana od tysięcy lat przez wszystkie mamy świata. Co ciekawe, są dzieci, które wymagają naprawdę ostrych wstrząsów. Techniki są różne, najlepiej wypróbować wszystkie.

 

  1. Udawaj, że śpisz

Ta metoda nie jest może najbardziej efektywna, ale warto spróbować, szczególnie w przypadku nieco starszych dzieci (1,5 roku, 2 lata). Poobiednia drzemka, która jest tak dobra dla malucha nie zawsze jest tym, czym akurat nasz mały człowiek chce się zajmować. Jest przecież tyle innych rzeczy do roboty w tym wieku… Przytulanie na łóżku w sypialni rodziców i udawanie, że się śpi, może przynieść efekty. Rezultat może być jednak też taki, że ululamy się sami…

 

Wykorzystanie powyższych metod może, choć nie musi, przynieść efekty. Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest inne i być może, akurat Twoje nie potrzebuje tyle snu, ile wydaje Ci się, że powinno. Pomylić się łatwo zwłaszcza w przypadku rodzeństwa, kiedy rodzice nauczeni typu zachowań starszego dziecka, oczekują, że z tym drugim będzie dokładnie tak samo. Tak nie jest. Dobranoc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>