5 sposobów na poprawę Twoich finansów

portfel

Wraz z nowym rokiem nowe postanowienia i plany. Wiele z nas z pewnością obiecało sobie systematyczne oszczędzanie, szukanie dodatkowych źródeł dochodów, zadbanie o swoje finanse. Nie jest to sprawa prosta, ale też nie aż tak trudna jak mogłoby się wydawać. Z pewnością niezbędne będzie trochę samozaparcia, dyscypliny i jakieś wyrzeczenia, ale jest to wykonalne. Da się! Aby pieniądze Cię polubiły musisz wyrobić pewne nawyki i nauczyć się zarządzać swoim budżetem. Oto 5 zasad, których przestrzeganie z pewnością wpłynie korzystnie na Twój portfel.

 

  1. Nie bądź rozrzutna zaraz po wypłacie

Moment, w którym na koncie pojawia się wypłata to z pewnością jedna z przyjemniejszych rzeczy. Jednak zdarza się, że tracimy wtedy czujność. Nachodzą nas pokusy, chcemy wydawać, kupować… Dajmy sobie chwilę. Niech nasza kasa spędzi noc w portfelu, a najlepiej dwie. Niech minie pierwsza „euforia”.

 

  1. Dorabiaj sobie

To jedno z najtrudniejszych zadań, ale bardzo skuteczne. Jak to zrobić? Pomyśl o swojej pasji. Może da się z niej wyciągnąć kilka groszy? Jeżeli masz manualne zdolności wykorzystaj je. Możesz robić biżuterię (w internecie znajdziesz mnóstwo materiałów na ten temat). Umiesz szyć? Ręcznie wykonane maskotki, kocyki, ubranka biją rekordy popularności (pod warunkiem, że są ładne). Malujesz? Może ktoś chętnie kupi Twoje obrazki? Rękodzieło jest obecnie w cenie, a internet to wielki rynek zbytu. Być może uda Ci się wykorzystać swoje zdolności i umiejętności? Może masz dobry temat na bloga, który też może generować dochód? Daj światu znać, że coś potrafisz. Nie spodziewaj się od razu kokosów, ale kilka dodatkowych złotych to zawsze jakiś początek. A może interes się rozwinie i zacznie przynosić duże zyski? Historia zna wiele przypadków, gdy dorywcze dorabianie na swojej pasji zmieniało się w dochodowy biznes i sposób na życie.

 

  1. Planuj budżet

Wszyscy wielcy ludzie sukcesu planują. Koniecznie musisz znaleźć na to czas bo dzięki temu uzyskasz kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Posiadając odpowiedni plan wydatków, i się go trzymając, unikniesz debetu. Zacznij od analizy swoich wydatków, które ponosisz każdego miesiąca. Pamiętaj, że pieniądze lubią być liczone! Jest dostępnych wiele aplikacji i szablonów arkuszy kalkulacyjnych, które pomogą Ci się z tym uporać.

 

  1. Inwestuj w siebie

Prawdopodobnie najlepsza inwestycją jaką możesz poczynić, to inwestycja w siebie. Nigdy nie przestawaj się uczyć, zdobywaj nowe umiejętności. Kupuj fachową literaturę, korzystaj z kursów, szkół, szkoleń, zrób dodatkowe uprawnienia w swojej branży. Dzięki temu wzrośnie Twoja wartość na rynku pracy, a co za tym idzie, otworzą się przed Tobą nowe możliwości zawodowe.

 

  1. Musisz się cenić

To jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Łatwo z pewnością nie jest. Jednak bez względu na to, musisz na tym rynku się cenić. Jeżeli uważasz, że zarabiasz w swojej obecnej pracy zbyt mało – nigdy nie będziesz zadowolona, szczęśliwa. poszukaj innej pracy. Nie musisz się od razu zwalniać. Rozsyłaj swoje aplikacje po godzinach.

 

Podsumowując – planowanie, dyscyplina, rozwój i szukanie nowych rozwiązań – to podstawowe zasady, których przestrzeganie w sferze finansów, pomoże Ci osiągnąć większą niezależność. Do dzieła.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? (liczba komentarzy: 2

  1. Ja bym dodała do tego jeszcze systematyczne oszczędzanie. Nawet małych kwot. Z doświadczenia wiem, że działa :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>