6 rad jak pozostać niezależną i nie dać się zniewolić w związku

 

zniewolonaPoważne zobowiązania, stały związek i miłość – brzmi pięknie. Jednak bywa i tak, że poważna relacja staje się pułapką, która może nas unieszczęśliwić. To zadziwiające jak wiele kobiet tkwi w związkach, które wyniszczają psychicznie. Aby tego uniknąć, pamiętaj, że związek dwojga ludzi nie może opierać się na pełnej zależności jednej osoby od drugiej. Niezbędne jest miejsce, które jest tylko Twoje i nie daj się wydumanemu poczuciu winy się unieszczęśliwiać. Oto kilka przykładów tego, co zdecydowanie powinnaś zachować dla siebie aby nie zatracić szacunku do swojej osoby i nie dać się zniewolić i zdominować.

 

  1. Czas tylko dla siebie

Każde z Was powinno mieć taki czas. Tylko dla siebie. Nie musicie ze sobą przebywać bez przerwy. Jeżeli mieszkacie razem, ustalcie „swoje” dni, w czasie których wyrywacie się do swoich zajęć. Jeżeli macie dzieci ustalcie sobie „dyżur”, w czasie którego jedno z Was ma na głowie cały dom, drugie może sobie zaszaleć. Nie miej poczucia winy, że wychodzisz się pobawić bez niego i odwrotnie, daj mu możliwość np. wyjechać na weekend w góry, sama spędź ten czas w innym miejscu. Nie musicie być ze sobą 24 godziny na dobę.

 

  1. Naucz się odmawiać

Nie zawsze mamy ochotę ulegać namowom partnera (i nie chodzi tu tylko o seks), ale często postępujemy wbrew sobie i wyrażamy zgodę na rzeczy, na które naprawdę nie mamy ochoty. Partner namawia Cię na zbyt częste, Twoim zdaniem, wizyty u swojej rodziny? Masz pełne prawo mu odmówić, to naprawdę nie będzie dla niego wielka przykrość, wszak może ich odwiedzić sam…

 

  1. Miej swoje własne cele i marzenia

Twoje własne cele i marzenia powinny być dla Ciebie najważniejsze. Nie musisz się poświęcać np. dla kariery męża. Jeżeli Twoim marzeniem jest robić własna karierę, możecie to robić na równych zasadach. Nie rezygnuj z tych planów, które miałaś od zawsze tylko dlatego, że to może utrudniać realizację planów partnera. Masz pełne prawo oczekiwać, że Twoje plany są równie ważne.

 

  1. Własne pieniądze

Jeżeli podjęliście już decyzję o wspólnym życiu, prawdopodobnie macie jakiś wspólny budżet, którym opłacacie wspólne rachunki itp. Nie powinnaś jednak dopuszczać do sytuacji, w której pełną kontrolę nad wszystkimi środkami ma tylko Twój partner. Miej również swój budżet, w ramach którego decyzje podejmujesz tylko Ty, bez konieczności konsultowania tego z kimkolwiek.

 

  1. Wieczna miłość

Jakkolwiek smutno by to nie brzmiało, nie jesteście na siebie skazani. Nie jesteście zobowiązani „kochać” się wieczną, nieustającą miłością. Jeżeli uczucie z czasem wyblaknie, nie miej poczucia winy. Tak się po prostu czasami zdarza. W takich sytuacjach najlepiej być autentycznym, prawdziwym i szczerym. Spędzenie całego życia u boku osoby, do której się już nic nie czuje, tylko z poczucia obowiązku, to pomysł, który na dłuższą metę może Was tylko unieszczęśliwić.

 

  1. Wolność

To kluczowy punkt na naszej liście. Poczucie wolności to stan, który potrafi pchać całe narody do powstańczych zrywów. Dlatego nie masz takiego poczucia w swoim związku, to poważny sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli czujesz się zdominowana, zniewolona to może najwyższy czas coś zmienić? Zastanów się ile jest autentycznej wolności w Twoim związku.

 

Powyższe kwestie to tylko wierzchołek tego tematu. Każda para musi wypracować sobie system, który będzie najlepiej pasował do ich konkretnej sytuacji. Najważniejsze by nie zapominać, że poczucie winy bardzo często nie ma żadnego uzasadnienia i jest tylko echem wtłoczonych nam stereotypów lub efektem czyjejś manipulacji. Musisz sobie uświadomić, że naprawdę nie ma nic złego w byciu egoistką od czasu do czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>