7 produktów spożywczych, które mogą mieć zły wpływ na Twoje zdrowie

platkisniadanioweProdukty z tej listy nie są dla Ciebie dobre, spróbuj ich unikać.

Być może spodziewasz się, że przeczytasz zaraz o podwójnych burgerach z bekonem, czekoladowych tortach i tradycyjnych schabowych? Będziesz zaskoczona co tak naprawdę może Ci szkodzić (no może nie do końca, kilku przykładów na pewno się domyślałaś).

1. Płatki śniadaniowe

To pewne zaskoczenie. Od lat media, szczególnie telewizja, serwują nam obraz szczęśliwej rodziny przy śniadaniu, która zaczyna dzień od miseczki apetycznych płatków śniadaniowych na mleku. Dodatkowo w reklamie jakaś kreskówkowa maskotka zapewnia nasze dzieci o tym, ile to żelaza i witaminy sobie przyswoją dzięki takiemu śniadaniu. I figa z makiem. Może takie płatki zaczynają jako pełnoziarniste i zdrowe jedzenie, ale zanim trafią na Twój talerz są przetwarzane, słodzone, barwione, solone… Chcesz zjeść naprawę dobre śniadanie? Daruj sobie płatki.

2. Margaryna

Wspomniane reklamy, w których specjaliści od marketingu prezentują nam rodzinę pałaszującą śniadanie, jeżeli nie o płatkach, równie często traktują o margarynie. I mówi się nam, że taka margaryna to cholesterolu nie ma, że tłuszczu zwierzęcego nie ma i tak dalej. Jest to jednak wysoko przetworzony, utwardzony tłuszcz, który jest zaliczany do nienasyconych tłuszczów trans, których należy bezwzględnie unikać.

3. Pączki

Tego mogłaś się domyślać. Są wprawdzie małe, niewinne, słodkie i przepyszne ale to naprawdę groźne paskudztwa. Bardzo popularne jako dodatek do porannej kawy w pracy sieją zniszczenie w każdym organizmie, który przyjmuje je w nadmiarze. Mąka, trans-tłuszcze, cukier – krótko mówiąc: samo zło. Unikać!

4. Słodziki

Wiele osób zastępuje tradycyjny cukier sztucznymi słodzikami. Najczęściej żyją one w przeświadczeniu, że wybrały słusznie i zdrowo, bo cukier wiadomo – samo zło. A jak jest naprawdę? Cukier to może i zło, ale słodziki, to esencja zła. Gdy taki słodzik już jest w organizmie potrafi wyrządzić takie szkody, w porównaniu z którymi mała oponka spowodowana zwykłym słodzeniem herbaty, wydaje się być nieistotna. Niektóre z nich zawierają substancje toksyczne, które mogą wywoływać depresję, zniecierpliwienie, poczucie ciągłego zmęczenia, bezsenność.

5. Chipsy

Obecność chipsów na naszej liście nikogo nie dziwi. Tego się właściwie spodziewał chyba każdy. Te małe chrupiące dranie mocno wciągają i wystarczy jeden żeby przepaść z kretesem i pochłonąć ich cały worek. Jednak musimy mieć na uwadze, że aby chipsy powstały, ziemniaki są poddawane torturom w ekstremalnie gorącym oleju, w trakcie których powstają toksyczne związki jak chociażby akrylamid, którego spożycie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Pamiętaj też, że w większości przypadków firmy nie wymieniają oleju zbyt często, a zanim to zrobią, filtrują go kilkakrotnie dla powtórnego użycia. Smacznie?

6. Produkty dietetyczne

Tak. To czego używasz żeby o siebie zadbać, coś co powinno Ci pomóc, jest na naszej liście substancji zakazanych. Dlaczego? Bo bardzo często o smaku danego produktu decyduje tłuszcz, który jako nieporządny w przypadku osób, które chcą odżywać się dietetycznie, jest usuwany. I cały smak jedzenia wraz z nim. A że nikt nie chciałby kupować jedzenia pozbawionego smaku, producenci używają różnego rodzaju ulepszaczy, słodzików, sztucznych aromatów, soli, fruktozy, cukru… krótko mówiąc – substancji, które mogą szkodzić. Dlatego trzymaj się z daleka od wszystkiego co w swojej nazwie ma „dietetyczny”.

7. Przetworzone mięso

Tu będzie poważanie. Przemówią liczby. Okazuje się, że osoby regularnie konsumujące produkty zwierające azotan sodu, mają aż 67% więcej szans zachorowania na raka trzustki niż Ci, którzy go nie przyjmują regularnie. Azotan sodu w dużych ilościach może występować w wysoko przetworzonym mięsie, np. w parówkach, salami, różnego rodzaju mielonkach i konserwach.

 

Nasza lista szkodliwych produktów nigdy nie będzie pełna. Zawsze będzie można coś dopisać, ale w myśl zasadom zawartym w strategii małych kroków proponujemy na początek całkowite wyeliminowanie z diety tych siedmiu opisanych powyżej. Nie są to wielkie wyrzeczenia, a mogą mieć znaczący wpływ na naszej zdrowei.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>