8 sposobów na porządek w kuchni

kuchnia

Trzeba przyznać, że moda na białe, minimalistyczne kuchnie robi robotę. Jeżeli już decydujemy się na nową kuchnię, to przynajmniej przez jakiś czas dbamy o to, żeby każda niepotrzebna rzecz lądowała na swoim miejscu, czyli najczęściej w koszu na śmieci. Jednak prędzej czy później nasza kuchnia zaczyna obrastać w różne rzeczy, które sprawiają, że już nie jest tak pięknie i „higienicznie”. Tak więc bez sentymentów, przeczytaj i do kuchni…

 

  1. Kolekcja plastikowych pojemników

Najczęściej jest ich kilkanaście, każde innego rozmiaru, innej firmy, zajmują przynajmniej połowę przestrzeni na półce. Najczęściej też wieczka są złożone w osobny stosik, tak żeby było trudniej dopasować odpowiednie. Zastanów się ile ich tak naprawdę potrzebujesz. Prawdopodobnie 2, 3 żeby przechować ewentualne pozostałości obiadowe i może kolejne 2, żeby można było zapakować sałatkę do pracy dla Ciebie i męża. To razem 5. I wystarczy. Ogranicz też rozmiary. Jeżeli wszystkie będą takie same, lub ewentualnie dwóch różnych rozmiarów, bez problemu odnajdziesz pokrywkę.

 

  1. Dziwne magnesy na lodówce

Magnesy na lodówkę można teraz znaleźć w jogurtach, jako gadżet dla dzieci, są nam wręczane jako wizytówki, dostajemy je jako gadżety reklamowe na różnych promocjach. One naprawdę nie czynią Twojej lodówki ładniejszą. Praktyczne tez nie są. Już lepiej kup komplet magnesów kuchennych, lub ostatecznie biurowych. Jeżeli podróżujesz, magnesy są popularną pamiątką i bywa, że są naprawdę ładne. Stwórz własna kolekcję a badziew wyrzuć.

 

  1. Stare kubki

W kuchni jest ich kilka. Nie używasz ich nigdy, niektóre są nawet szczerbate. Nawet nie są szczególnie pamiątkowe, po prostu są w domu od zawsze i jakoś szkoda ich wyrzucić. Ale… nie szkoda. Wyrzuć stare, nieużywane kubki i szklanki. Talerzyki nie od kompletu też.

 

  1. Ręcznik

Miejsce ręczników jest w łazience. Okazuje się jednak, że w wielu domach można je znaleźć również w kuchni. Co gorsza nie służą tylko do wycierania rąk, zdarza się, że przecieramy nimi blaty. Jeżeli tak robisz, to koniecznie przestań. Taki wielofunkcyjny ręcznik może zafundować nam salmonellę.

 

  1. Maszyny, roboty, opiekacze

Zakup każdego kuchennego urządzenia jest zwykle bardzo spontaniczny i poprzedzony krótką wizją siebie samej, przyrządzającej codziennie pyszne tosty, koktajle, albo pieczącej własny chleb. I rzeczywiście tak się dzieje. Przez około tydzień od zakupu cud-maszyny. Gdy przechodzi pierwsza fascynacja produktem, robot stoi zbierając kurz na blacie, lub gdzieś za talerzami. Jeżeli masz w domu takie urządzenia i korzystasz z nich trzy razy w roku, pozbądź się go! Każdy produkt, który przygotowuje ta cud-maszyna, prawie na pewno można kupić gotowy. Sprzęt AGD można sprzedać.

 

  1. Noże

Szefowie dużych kuchni korzystają z trzech, maksymalnie pięciu noży. W Twojej kuchni naprawdę nie potrzeba więcej. Zostaw po jednym każdego rodzaju, reszty się pozbądź, i tak połowa z nich jest tępa.

 

  1. Książki kucharskie

Popatrz na tę piękną półkę z książkami. A teraz odpowiedz sobie na pytanie: z ilu skorzystałaś w ciągu ostatnich dwóch lat i czy rzeczywiście musisz mieć je wszystkie pod ręką. Nie musisz? To wynieś je z kuchni. Zostaw jedną, tę najczęściej używaną, jednak pod warunkiem, że zaglądasz do niej częściej niż raz w miesiącu.

 

  1. Karteczki na lodówce

Paskudne reklamowe magnesy z lodówki być może już zniknęły, jednak aby osiągnąć pełnię efektu, muszą zniknąć tez wszystkie niepotrzebne karteczki, które przytrzymują nowe, ładne magnesy. Stara karta gwarancyjna od czajnika, odręcznie zapisany przepis, który miałaś „kiedyś” wypróbować, stare listy spraw do załatwienia… wszystko w kosz.

 

Na koniec rozejrzyj się po swoim królestwie, czy widzisz coś czego nie dotknęłaś przez ostatnich kilka miesięcy (nie liczymy momentu gdy ścieramy z tego czegoś kurz)? Jeżeli tak, to może warto się zastanowić czy lepszym miejsce dla tej rzeczy nie będzie strych, piwnica albo kosz na śmieci. I pamiętaj! Sentymenty są dla mięczaków, zwłaszcza gdy chodzi o porządki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>