Podróż z dzieckiem

podróż z dziećmiWprawdzie sezon urlopów dopiero przed nami i zima choć nad wyraz łagodna, wciąż trzyma, to niejeden szef domaga się przedłożenia planu urlopów. Takie rzeczy, wiadomo, sprzyjają planowaniu wakacyjnych wojaży. Nic tak bardzo nie wzmaga marzenia o „wolnym” jak pracodawca z groźnym błyskiem w oku. Jednak jeżeli jesteś rodzicem, to gdzieś z tyłu głowy ta słodka myśl o wyjeździe jest doprawiona odrobiną dziegciu pod kryptonimem „podróż z dzieckiem”. Jeżeli masz zamiar korzystać z własnego środka transportu, może nie wszystkie rady będą dla Ciebie, jeżeli jednak planujesz samolot lub pociąg, to się lepiej skup…

 

  1. Pamiętaj o paszporcie dla dziecka

Wbrew pozorom nie jest to aż tak oczywiste dla niektórych. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do otwartych granic w Europie. Często jednak nie pamiętamy o tym, że nawet jeżeli nam wolno poruszać się po krajach Unii tylko z dowodem osobistym, to dziecko takiego dowodu nie ma. Dlatego paszport dla dziecka jest wymagany. Nawet jeżeli chcemy przejść na słowacką stronę będąc w Tatrach. Zresztą zawsze warto mieć ze sobą swój paszport, szczególnie przy podróżach samolotem. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której samolot jest zmuszony do lądowania poza strefą Schengen (chociażby przez wzgląd na pogodę). Unikniemy w ten sposób dużego stresu.

 

  1. Wybieraj na urlop miejsca przyjazne rodzinom

Prawdopodobnie Ibiza nie będzie najlepszą opcją na spędzenie rodzinnych wakacji. Wybierz miejsca, które mają bogatą ofertę dla dzieciaków, w których będzie więcej dzieci. Po pierwsze dzieci zawsze powinny być priorytetem na wakacjach, po drugie dzieci będą miały szansę na towarzystwo rówieśników, po trzecie, jeżeli wasza pociecha rozedrze się w restauracji z powodu tęsknoty za polską pomidorową, nie będziecie wzbudzać sensacji.

 

  1. Kup lokalizator dzieci

To urządzenie, które można kupić już za niecałe dwieście złotych (te lepsze są nieco droższe), ale zdecydowanie warte są swojej ceny. Kupujesz za te pieniądze dużą dawkę spokoju, a w razie „czarnego scenariusza” będziesz chciał ozłocić człowieka, który Ci to sprzedał, bo bez trudu zlokalizujesz swoje dziecko na zatłoczonej plaży lub lotnisku. Szczególnie funkcjonalne są te zakładane na rękę, jak zegarek.

 

  1. Unikaj ciężkiego bagażu

Na samo brzmienie tego punktu na naszej liście, większość rodziców parsknęła zapewne ze śmiechu. No bo jak uniknąć ciężkiego bagażu podróżując z dziećmi? Nie jest to łatwe, ale przy odrobinie chęci może być do zrobienia. Ograniczysz bagaż jeżeli dobrze zaplanujesz wasz wyjazd i określisz co będziecie robić. Sprawdź też pogodę. Być może naprawdę nie trzeba być przygotowanym na chłodne noce?

 

  1. Zapewnij dzieciom rozrywkę

Smutna rzeczywistość wygląda tak, że nawet ciekawa podróż, która trwa dłużej niż godzinę, może być dla dziecka nudna. Wielu rodziców idzie na łatwiznę i po prostu podaje dziecku tablet lub smartfon. I chociaż dziecku być może to odpowiada, to czy naprawdę chcesz, żeby ich dziecięce wspomnienia tak wyglądały? Czy chcesz żeby w przyszłości Twoje dzieci wspominały, że w czasie podróży do Grecji przeszły trzy poziomy w „Angry birds”? A może zachęć je do stworzenia kroniki z wyjazdu (z wlepianiem biletów itp.), jeżeli potrafią już obsłużyć aparat, daj im go. Niech robią zdjęcia. Bawcie się w wyszukiwanie ciekawych budynków za oknem lub zagrajcie w zwykłe zgadywanki. Niech podróż, nawet jeżeli zapowiada się na nudną, będzie wspólnie spędzonym czasem wysokiej jakości.

 

  1. Pamiętaj o podręcznej apteczce

To bardzo ważne. Kilka podstawowych lekarstw (np. przeciwbólowych), plaster, woreczek (wiadomo po co), środek na owady itp. Jeżeli nasze dziecko rzadko choruje, łatwo zapomnieć o takim wyposażeniu, bywa jednak, że trudno znaleźć podobne rzeczy w obcym miejscu, nie wspominając o np. pociągu. Kilkugodzinna jazda z bólem głowy może okazać się naprawdę nieprzyjemna.

 

Ta krótka lista z pewnością nie wyczerpuje tematu. Jest tylko zaczątkiem tego co można zrobić, aby wyprawa z dziećmi była przyjemna i jak najmniej stresowa. Jakie są Wasze sposoby by sobie to ułatwić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>