Przestań narzekać

 

narzekanieNarzekanie to paskudny nawyk. Pozbycie się tego zwyczaju naprawdę może uczynić Twoje życie szczęśliwszym. Zresztą nie tylko Twoje. Twoich bliskich również. Życie z wiecznie narzekającą marudą potrafi być przykre, a wiele badań wskazuje na to, że ustawiczne zrzędzenie może w negatywny sposób wpływać na nasza psychikę. Potraktuj temat poważnie, bo choć „zakaz marudzenia” brzmi jak hasło z amerykańskiej naklejki na zderzak, to skutki narzekania mogą poważne, łącznie z doprowadzeniem się marudy do stanów depresyjnych. Walka z tym fatalnym przyzwyczajeniem (a może podejściem) nie jest prosta i polega przede wszystkim na konieczności ciągłego „pilnowania się”, niezapominaniu kilku ważnych prawideł, które same w sobie są proste, trudno pamiętać o przywołaniu ich w kluczowym momencie, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą emocje. Jakie to prawidła? Co trzeba zrobić żeby przestać narzekać? Czytaj dalej.

 

  1. Uświadom sobie brak wpływu na pewne zdarzenia i sytuacje

To naprawdę pomaga. Sama świadomość tego, ze nic nie możemy w danej sytuacji zrobić, pomaga nam ją zaakceptować. Następnym razem gdy pogoda będzie „pod psem”, utkniesz w korku albo okaże się, że Twoja ulubiona bluzka ma wielką plamę, której w żaden sposób nie da się wyprać uświadom sobie, że nie możesz nic, ale to absolutnie nic, w tej sytuacji zrobić. Nie zmienisz rzeczywistości w przestrzeni, na którą nie masz wpływu, która jest niezależna od Ciebie. Zaakceptuj fakty, pogódź się z nimi. Pomyśl: „no to co?”.

 

  1. Doceń to co masz

Mówi się, że jeżeli nie potrafisz docenić tego co masz, nie docenisz tego gdy będziesz miał więcej. Często nie zauważamy jak wiele mamy, zbytnio patrzymy w przyszłość, zbyt się o nią martwimy, zbyt bardzo chcemy imponować innym poprzez zdobycze materialne. Uświadom sobie jak niewiele Ci potrzeba, ciesz się Tym co masz. I nie chodzi tutaj o pocieszanie się poprzez porównanie, że inni maja gorzej, chodzi o radość z bycia sobą. Zrób listę rzeczy, za które możesz być wdzięczna. Zrób to teraz, zanim przejdziesz do następnego punktu. Weź kartkę papieru, wypisz przynajmniej 5 rzeczy.

 

  1. Akceptuj zmiany

Człowiek w naturalny sposób odrzuca zmiany, nie lubi ich, szuka stabilizacji. Ale o takową bardzo trudno. Przypomnij sobie punkt pierwszy o braku wpływu na pewne zdarzenia. Skoro na pewne sprawy nie masz wpływu zaakceptuj je, przestań się użalać i zastanów się jakie korzyści możesz z danej sytuacji wyciągnąć. Zwolnienia w pracy? Może to nareszcie szansa na rozkręcenie własnej firmy, o której marzysz, a przed otwarciem której powstrzymywał Cię strach przed ryzykiem i brakiem stałego źródła dochodu? Rzucił Cię facet? Może to lepiej, ze teraz? Może czeka Cię nowa przygoda? Firma przenosi Cię do innego miasta? Zamiast o żegnaniu się ze starymi znajomymi, z którymi i tak się będziesz widywać (tyle, że rzadziej), pomyśl o tych nowych przyjaźniach, które możesz nawiązać w nowym miejscu. Analizuj zmianę, być może jest w niej potencjał, który zmieni Twoje życie.

 

  1. Bądź bardziej asertywna

Asertywność to wspaniała cecha, której naprawdę można się nauczyć (choć nie jest to łatwe). Zbyt często bierzemy na siebie za dużo, bo po prostu ktoś nas o cos prosi. Nie bój się odmówić. Pomyśl o sobie, bądź trochę egoistką. Mniej obowiązków, zwłaszcza tych nie swoich, to mniej zmartwień i powodów do narzekania.

 

  1. Nie osądzaj zbyt pochopnie

Bywa, że narzekamy na kogoś, na zaistniałą sytuację nie znając całej historii, która doprowadziła nas do danej sytuacji. Najpierw przeanalizuj sytuację – być może to Ty popełniasz gdzieś błąd? Masz konflikt z koleżanką w pracy? Zamiast ją osądzać i obwiniać, zastanów się, czy to przypadkiem nie wynika z Twojego zachowania, a jej akcje są jedynie reakcją. A może ktoś był dla Ciebie niemiły? Może ten ktoś przechodzi przez poważny kryzys i jest na skraju załamania?

 

  1. Bądź przykładem

Jeżeli chcesz aby ludzie w Twoim otoczeniu przestali narzekać, zacznij od siebie i świeć przykładem. Gdy ktoś w Twoim towarzystwie zaczyna narzekać, po prostu zmień temat.

 

Jeżeli rzeczywiście szukasz szczęścia i spełnienia, to nienarzekanie z pewnością przybliży Cię do upragnionych celów. Ciągłe narzekanie tylko czyni rzeczy gorszymi niż są w rzeczywistości. Dlatego pracuj nad sobą. Myśl pozytywnie! Nie narzekaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>