Narzekanie to paskudny nawyk. Pozbycie się tego zwyczaju naprawdę może uczynić Twoje życie szczęśliwszym. Zresztą nie tylko Twoje. Twoich bliskich również. Życie z wiecznie narzekającą marudą potrafi być przykre, a wiele badań wskazuje na to, że ustawiczne zrzędzenie może w negatywny sposób wpływać na nasza psychikę. Potraktuj temat poważnie, bo choć „zakaz marudzenia” brzmi jak hasło z amerykańskiej naklejki na zderzak, to skutki narzekania mogą poważne, łącznie z doprowadzeniem się marudy do stanów depresyjnych. Walka z tym fatalnym przyzwyczajeniem (a może podejściem) nie jest prosta i polega przede wszystkim na konieczności ciągłego „pilnowania się”, niezapominaniu kilku ważnych prawideł, które same w sobie są proste, trudno pamiętać o przywołaniu ich w kluczowym momencie, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą emocje. Jakie to prawidła? Co trzeba zrobić żeby przestać narzekać? Czytaj dalej.
- Uświadom sobie brak wpływu na pewne zdarzenia i sytuacje
To naprawdę pomaga. Sama świadomość tego, ze nic nie możemy w danej sytuacji zrobić, pomaga nam ją zaakceptować. Następnym razem gdy pogoda będzie „pod psem”, utkniesz w korku albo okaże się, że Twoja ulubiona bluzka ma wielką plamę, której w żaden sposób nie da się wyprać uświadom sobie, że nie możesz nic, ale to absolutnie nic, w tej sytuacji zrobić. Nie zmienisz rzeczywistości w przestrzeni, na którą nie masz wpływu, która jest niezależna od Ciebie. Zaakceptuj fakty, pogódź się z nimi. Pomyśl: „no to co?”.
- Doceń to co masz
Mówi się, że jeżeli nie potrafisz docenić tego co masz, nie docenisz tego gdy będziesz miał więcej. Często nie zauważamy jak wiele mamy, zbytnio patrzymy w przyszłość, zbyt się o nią martwimy, zbyt bardzo chcemy imponować innym poprzez zdobycze materialne. Uświadom sobie jak niewiele Ci potrzeba, ciesz się Tym co masz. I nie chodzi tutaj o pocieszanie się poprzez porównanie, że inni maja gorzej, chodzi o radość z bycia sobą. Zrób listę rzeczy, za które możesz być wdzięczna. Zrób to teraz, zanim przejdziesz do następnego punktu. Weź kartkę papieru, wypisz przynajmniej 5 rzeczy.
- Akceptuj zmiany
Człowiek w naturalny sposób odrzuca zmiany, nie lubi ich, szuka stabilizacji. Ale o takową bardzo trudno. Przypomnij sobie punkt pierwszy o braku wpływu na pewne zdarzenia. Skoro na pewne sprawy nie masz wpływu zaakceptuj je, przestań się użalać i zastanów się jakie korzyści możesz z danej sytuacji wyciągnąć. Zwolnienia w pracy? Może to nareszcie szansa na rozkręcenie własnej firmy, o której marzysz, a przed otwarciem której powstrzymywał Cię strach przed ryzykiem i brakiem stałego źródła dochodu? Rzucił Cię facet? Może to lepiej, ze teraz? Może czeka Cię nowa przygoda? Firma przenosi Cię do innego miasta? Zamiast o żegnaniu się ze starymi znajomymi, z którymi i tak się będziesz widywać (tyle, że rzadziej), pomyśl o tych nowych przyjaźniach, które możesz nawiązać w nowym miejscu. Analizuj zmianę, być może jest w niej potencjał, który zmieni Twoje życie.
- Bądź bardziej asertywna
Asertywność to wspaniała cecha, której naprawdę można się nauczyć (choć nie jest to łatwe). Zbyt często bierzemy na siebie za dużo, bo po prostu ktoś nas o cos prosi. Nie bój się odmówić. Pomyśl o sobie, bądź trochę egoistką. Mniej obowiązków, zwłaszcza tych nie swoich, to mniej zmartwień i powodów do narzekania.
- Nie osądzaj zbyt pochopnie
Bywa, że narzekamy na kogoś, na zaistniałą sytuację nie znając całej historii, która doprowadziła nas do danej sytuacji. Najpierw przeanalizuj sytuację – być może to Ty popełniasz gdzieś błąd? Masz konflikt z koleżanką w pracy? Zamiast ją osądzać i obwiniać, zastanów się, czy to przypadkiem nie wynika z Twojego zachowania, a jej akcje są jedynie reakcją. A może ktoś był dla Ciebie niemiły? Może ten ktoś przechodzi przez poważny kryzys i jest na skraju załamania?
- Bądź przykładem
Jeżeli chcesz aby ludzie w Twoim otoczeniu przestali narzekać, zacznij od siebie i świeć przykładem. Gdy ktoś w Twoim towarzystwie zaczyna narzekać, po prostu zmień temat.
Jeżeli rzeczywiście szukasz szczęścia i spełnienia, to nienarzekanie z pewnością przybliży Cię do upragnionych celów. Ciągłe narzekanie tylko czyni rzeczy gorszymi niż są w rzeczywistości. Dlatego pracuj nad sobą. Myśl pozytywnie! Nie narzekaj!