Skuteczne sposoby na przeziębienie. Fakty, nie mity

leki

Przytkany i obolały od ciągłego smarkania nos, ból gardła, opuchnięta twarz i ogólne osłabienie – typowe atrakcje przeziębienia. Przy takich okazjach sięgamy po wszystkie cuda, które proponują nam w telewizji, i przypominamy sobie wszystkie porady dotyczące czosnku, które nasza babcia powtarzała. Co ciekawe niektóre z tych domowych sposobów są całkiem skuteczne i podparte nauką. Stosując poniższe z pewnością szybciej powrócisz do świata żywych. Oto co koniecznie musisz zastosować:

 

  1. Rosół

Tak. Z tym rosołem to szczera prawda, chociaż niekoniecznie musi to być rosół. Może być inny gorący napój o intensywnym smaku – gorąca woda z miodem i cytryną, sok porzeczkowy. Jak dowiódł profesor Ron Eccles – intensywny w smaku, smaczny i gorący napój przynosi natychmiastową i długotrwałą ulgę, uwalniając nas od kaszlu, kichania, suchości w gardle, dreszczy, i poczucia zmęczenia. Dzieje się tak dzięki wzmożonej produkcji śliny i śluzu przy spożywania takich napitków i zup.

 

  1. Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel lub prysznic (a w zasadzie parująca woda) pomoże oczyścić drogi oddechowe. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz dodają odrobinę olejku mentolowego lub kamforowego. Jeżeli taki zabieg przynosi Ci dużą ulgę, kłopotliwe może być kąpanie się co kilka godzin, podobny efekt przyniesie inhalacja. Miseczka lub nawet miednica z wrzątkiem, kilka kropli kamfory i wdychamy… Dla zwielokrotnienia efektu nakrywamy ręcznikiem głowę z miseczką.

Nie masz w domu kamfory? Zdarza się. Możesz użyć maści typu Vaporub.

 

  1.   Jedz gdy czujesz głód

Niektórzy twierdzą, że należy się głodzić przy gorączce i objadać w przeziębieniu. To nieprawda. Jeżeli tylko masz ochotę – jedz. Jeżeli brak Ci apetytu – nie musisz się zmuszać.

 

  1. Wstań z łóżka

Całodzienne leżenie w pościeli wcale nie poprawi Twojego stanu. Jeżeli odczuwasz zmęczenie – odpocznij, połóż się, nie ma jednak potrzeby całodziennego pozostawania w łóżku.

 

  1. Szałwia

Okazuje się, że szałwia ma właściwości antybakteryjnie i antyseptyczne. Pomaga przy bólu gardła. Zaparzone zioła można pić z dodatkiem cytryny i miodu. Płukanie gardła szałwią też przyniesie ulgę. Pamiętaj, że kobiety ciężarne i karmiące nie powinny pić naparu z szałwii.

 

  1. Czosnek

Czosnek jest bardzo popularnym remedium na przeziębienie. Nikogo nie trzeba przekonywać o jego leczniczych właściwościach. Zawiera w sobie naturalne antybiotyki, które znakomicie wpływają na poprawę naszego zdrowia. Dla tych, których zapach i smak odstręcza od użycia tego skarbu natury, do nabycia jest czosnek w pastylkach.

 

  1. Pianki

Cos dla łasuchów. Uwielbiane przez dzieci słodkie pianki pomogą złagodzić ból gardła. Stymulują ślinianki i łagodzą podrażnienia śluzówki.

 

  1. Kawa

Sama kawa nie działa leczniczo ale kofeina z pewnością doda Ci energii w walce z przeziębieniem. Pamiętaj jednak, że niektóre leki zawierają pewną dawkę kofeiny, i chociaż są to ilości śladowe, miej to na uwadze.

 

Zastosowanie się do powyższych porad pomoże Ci szybko wydobrzeć ale nie zastąpi fachowego leczenia. Leki zawierające paracetamol i ibuprofen zwalczą bóle, spray do nosa pomoże Ci przetrwać noc, jednak jeżeli objawy nie ustępują, konieczna może być wizyta w przychodni. I jeszcze jedno – nic nie zastąpi dobrej profilaktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>