Swobodna rozmowa w języku angielskim? To takie proste!

female-1164098_640

Choć aktualnie w prawie każdej szkole uczy się dzieci języka angielskiego, nie oznacza to, że uczniowie faktycznie potrafią się językiem posługiwać. System edukacji językowej w szkołach nieco kuleje, ponieważ nie daje realnych umiejętności językowych. Czym one są i jak je zdobyć? 

 

Szkolna rutyna i nudne zajęcia

Realne umiejętności językowe pozwalają na swobodną komunikację z obcokrajowcami. Uczeń, który posiadał takie kompetencje powinien dynamicznie odpowiadać na pytania, posiadać umiejętność prowadzenia swobodnej konwersacji oraz nie czuć skrępowania związanego z wysławianiem się w obcym języku. Niestety w szkołach nauka opiera się głównie na zapamiętywaniu słówek, uczeniu się gramatyki, pisaniu różnych wypowiedzi i krótkich rozmowach prowadzonych z nauczycielem raz na jakiś czas. Ponadto lekcje są nudne, a większość nauczycieli nie potrafi zmotywować uczniów, nie robi nic, aby nauka obcego języka była interesująca. Dzięki temu dzieci świetnie rozwiązują testy na papierze, jednak nie posiadają realnych kompetencji językowych, które nabyć można tylko dzięki praktyce. 

Praktyka czyni mistrza!

Szkoła potrafi niestety zniechęcić uczniów do dalszej nauki. Nie można się jednak poddawać. Nie ważne, na jakim poziomie umiejętności się znajdujesz – zawsze możesz spróbować uczyć się dalej. W tym celu najlepiej udać się do dobrej szkoły językowej. Dlaczego? Ponieważ szkoły językowe odeszły od szkolnego modelu nauczania i stosują popularne i skuteczne metody na zdobycie realnych kompetencji językowych. Jedną z nich jest tzw. metoda bezpośrednia. Już od pierwszych zajęć uczniowie rozmawiają wyłącznie w języku obcym. Prowadzą między sobą luźne konwersacje lub odgrywają scenki zaaranżowane przez lektora. Dopiero po kilku zajęciach, na koniec każdego tematycznego działu rozwiązują ćwiczenia na papierze, uczą się zasad gramatycznych, które mają utrwalić zdobyte w czasie rozmówek umiejętności. Pozwala to na pozbycie się skrępowania oraz zdobycie umiejętności swobodnej konwersacji. 

Należy pamiętać również, że nigdy nie jest za późno. Nawet jeżeli do tej pory nauka nie przyniosła efektów, nie warto się poddawać. Wystarczy znaleźć odpowiednią szkołę i dobrego lektora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>